http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/galeri.galeri1gk-is-291.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/galeri.galeri2gk-is-291.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/galeri.galeri3gk-is-291.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/galeri.galeri4gk-is-291.jpglink
«
»
Progress bar

Stresi “vret” dëshirën seksuale

Stresi i jetës së përditshme me të cilin ndeshen femrat e moshës 30-45 vjeç bën që dëshira seksuale tek ato të ulet në mënyrë të ndjeshme.

 

Puna, fëmijët dhe shtëpia shkaktojnë lodhje tek femrat e kësaj grupmoshe dhe kur vjen mbrëmja dëshira seksuale është zero.

Marie-Helene Colson, seksologe franceze, shprehet se femrat nuk e kuptojnë nga se vjen mungesa e kësaj dëshire: “Femrat nuk e kuptojnë lidhjen mes stilit të jetës së tyre dhe mungesës së dëshirës.”

Sipas Colson, zgjidhja është që femrat të ndërgjegjësohen për faktin se nuk mund t’i bëjnë të gjitha dhe t’i heqin vetes disa përgjegjësi. Në këtë mënyrë do të kishin më shumë kohë të lirë dhe më shumë pushim.

Last Updated on Tuesday, 10 Shtator 2019 09:14

Hits: 2108

Dhënia e gjirit qetëson nënën

Të paktën këtë tregon një studim i fundit në të cilin morën pjesë 50 nëna me foshnja të moshës 5-20 javëshe.

Gjysmat u jepnin gji dhe të tjerat u jepnin qumësht me biberon. Nga këto nëna u kërkua të ndiqnin një video me fëmijë të humbur ose të keqtrajtuar dhe më pas të zgjidhnin ushtrime matematikore. Nivelet e hormonit të ankthit u rritën tek ato nëna që nuk u jepnin gji fëmijëve. Por, për 25 nënat të cilat u jepnin gji fëmijëve të tyre, rritja e kortizonit nuk kaloi asnjëherë nivelet fiziologjike dhe ishte më e vogël sesa tek nënat e tjera që ushqenin foshnjat e tyre me biberon.

Studiues në Douglas Hospital Research Cen tre në Montreal, mendojnë se reagimet qetësuese që vijnë nga hormonet prolaktinë dhe oksitoksinë rriten me lindjen e çdo fëmijë tjetër tek gratë.

Last Updated on Tuesday, 10 Shtator 2019 09:27

Hits: 2284

5 këshilla për ulje të rrezikut të kancerit të gjirit

Shkaqet e kancerit jane te shumta dhe disa prej tyre nuk mund te ndryshohen dot, megjithate jane disa gjera qe ulin shancet e ketij kanceri ose te pakten jane pozitive per ndalimin e shfaqjes se kancerit ne moshat e reja.

 

Kufizojeni vehten ne 1-3 pije alkolike ne jave.

Beni ushtrime fizike 3 here ne jave. Perpiquni qe rrahjet e zemer te jene mbi ate normalen te pakten per 20 minuta.

Kujdesuni qe te keni nje peshe trupore te arsyeshme ose deobesohuni po te jeni mbipeshe. Nje sdudim i fundit i Universitetit te Teksasit tregon qe femrat mbipeshe kane nje mbijetese me te vogel ndaj ketij kanceri si dhe nje forme me agresive te tij.

Beni nje vete-egzaminim te gjoksit cdo muaj. Mund te kapni kokrrat ne gjoks para mamogramit. Sa me shpejt te kapet kanceri i gjoksit aq me te mira shancet e kurimit me sukses.

Grate mbi 40 vjec duhet te bejne mamogram cdo vit.

Last Updated on Tuesday, 10 Shtator 2019 09:22

Hits: 787

Si thotë foshnja “të dua”

Të bërtiturat, të qarat, të imituarit e prindërve, janë vetëm disa nga shenjat, me ndihmën e të cilave, foshnja dëshiron të thotë “të dua”…

 

Sjellja “e keqe” është në fakt një dëshirë për të risiguruar fëmijën se e doni atë pa kushte dhe pa marrë parasysh sjelljet e saj.

Foshnja thotë të dua, edhe kur nuk ju sheh për një kohë, dhe më pas është e gëzuar.

Duke treguar emocionet që ju jeni kthyer, fëmija tregon se ai do ju. Ai është rritur dhe i imiton njerëzit që i do - nëse ju tërheq çantën në dhomë ose i bën me sy kukullës, kjo do të thotë që ju admiron.

Puthjet

Rreth moshës një vjeç, fillon të puth njerëzit që do. Në fillim, do jenë shprehje të papritura butësie, por trimërojeni atë dhe ajo do të mësojë që të shfaq ndjenjat e saja shumë bukur.

Duart lartë

Buzëqeshjet e shkurta të të posalindurit, nënkuptojnë që instiktivisht lidhet me prindërit, pohojnë hulumtimet. Pas gjashtë muajsh, foshnja do të mësojë të zgjasë duart lartë, duke kërkuar ta mbani në krahë, sepse ajo këtë e adhuron. Me këto lëvizje, ajo tregon se sa ju beson dhe se sa ju do.

Last Updated on Tuesday, 10 Shtator 2019 09:20

Hits: 917

Zakonet e mira ushqimore që në muajt e parë

Qe nga momenti qe lind deri rreth tre vjec, femija ndryshon shume shpejt, gje e cila kerkon nje pershtatje te vazhdueshme nga ana e prinderve. Ushqimi kerkon nje vemendje te domosdoshme.

Nje regjim ushqimor i larmishem, por i studiuar per moshen dhe nevojat e tij, eshte garancia e nje rritjeje te ekuilibruar.

Zakonet ushqimore ne evolucion.

Deri ne pese muajsh, qumeshti, per femijet qe nuk zhvillojne alergji, mbetet ushqimi kryesor.

Me pas mund t'i prezantoni shijet e reja. Eshte momenti i diversifikimit te ushqimeve.

Hapi i pare eshte futja e frutave dhe perimeve te thjeshta, si patatja, karrota, kungulli i njome, bananja, molla dhe dardha.

Me vone, rreth muajit te shtate apo tete, eshte e rendesishme qe femija te shijoje mishin e bardhe dhe peshkun.

Gatuar ne avull, perimet, mishi ose peshku, duhet te jene te grira mire, para se t’i jepen femijes.

Por edhe pse shumellojshmeria e ushqimit eshte nje rendesi e madhe, thelbesore eshte qe kjo te kryehet gradualisht.

Pra, jepini nje ushqim te ri cdo tre, kater dite, ne menyre qe te pranoje ngjarje te mundshme nga ndonje alergji dhe te mesoni sistemin e tretjes se foshnjes.

Kushtoji vemendje shijeve te femijes

Nga filimi i diversifikimit, shijet e femijes formohen. Duhet te beheni menjehere te vetedijshem per preferencat e tyre.

Eshte e drejte te respektohet refuzimi, eshte shume e rendesishme t'i propozoni me rregull ushqimet e refuzuara ne forma te ndryshme, ne copa te vogal, te shtypur, ose supe. Pak nga pak, mund te filloni t'i vlersoni.

Ne moshen dy vjecare, femijet shprehin preferencat e tyre. Megjithate, zakonet e tyre ushqimore, varen shpesh nga ato te familjes.

Zakonisht nje femije ka te drejte te refuzoje, me se shumti, tre ushqime, por ne asnje rast nuk duhet t'i diktojme menune dhe te mos haje ne tavoline dhe te fuse ndonje gje ne goje me vone.

Menaxho me mire neofobine

Eshte e rendesishme te arrish thjesht refuzimin e nje ushqimi nga fobia.

Neofobia ushqimore eshte nje fenomen qe godet femijet nga 2 deri ne 10 vjec dhe behet fjale per firken e provimit te ushqimeve te reja.

Asgje serioze, kjo fobi megjithate pergjigjet per shkaqet e sakta.

Per specialistet, origjina qendron ne kundershtimin e prinderve, ose ne kerkim te sigurise, ne vecanti kunder ushqimit te ofruar ne shkolle.

Kjo frike, shprehet vecanerisht tek frutat dhe perimet, mund te jene plot pasoja, ne rast se episodet perseriten.

Eshte e rendesihme per te luftuar refuzimin qe ne fillim. Me kercenime dhe kufizime nuk shkohet gjenkundi, porpozojini femijes t'ju ndohmoje ne kuzhine.

Shpjegojini me shume rreth ushqimit te refuzuar. Kembengulja per te shijuar nje ushqim te ri femija juaj, nuk te ben ty nje prind te keq, perkundrazi femija juaj do t’ju falenderoje ne te ardhmen.

Last Updated on Tuesday, 10 Shtator 2019 09:17

Hits: 687

http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/ftesagk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/100VJETORI.ipaadriativgk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/100VJETORI.unicefgk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_01gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_02gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_03gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_04gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_05gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_06gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_07gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_08gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_09gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_10gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_11gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_12gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_13gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_14gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_15gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_16gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_17gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_18gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_19gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_20gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_21gk-is-316.jpglink
http://suogj-kgliozheni.gov.al/modules/mod_image_show_gk4/cache/sidebar-slider.suogj_22gk-is-316.jpglink

Faqja shikohet më mirë në versionet më të fundit të browserave : Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer , Safari 

Të gjitha të drejtat e rezervuara © S.U.O.GJ “Koço Gliozheni”

 

.